Kaminų valymas

header image

Kaip išsirinkti židinį

Kažkada ugnies šaltinis namuose buvo būtinybė, o dabar mes visiškai galime apsieiti ir be jo. Vis dėlto mums iki šiol ugnis asocijuojasi su šiluma ir jaukumu, o židinį laikome namų širdimi, nors ir simboline.

Tačiau grąžinti ugnį į mūsų būstus ne taip ir sudėtinga: užtenka pastatyti židinį, kuris taps papildomu šilumos šaltiniu ir paįvairins netgi kuklaus miesto buto interjerą... Nekalbant jau apie malonumą praleisti šaltą rudens ar žiemos vakarą su arbatos puodeliu prie židinio.

Šiame straipsnyje rasite informacijos, kokį židinį geriau išsirinkti ir kaip priderinti jį prie užmiesčio namo ar miesto buto interjero.

Židinių tipai

Židinių pasirinkimas tiek pagal kuro tipą, tiek pagal dydį ganėtinai platus.

Mediniai židiniai netinka miesto butui, tačiau taptų puikia užmiesčio namo interjero puošmena ir papildomu šilumos šaltiniu. Tokiam židiniui nereikia specialaus fundamento, jis ekologiškas, mediena iš karto atiduoda šilumą, todėl patalpa greitai įšyla.

Rinkitės židinį su uždara pakura (kuomet anga uždengta karščiui atspariu stiklu), juk tai užtikrina papildomą saugumą.

Beje, nenaudokite spygliuočių medienos, nes jai degant susidaro daug suodžių. Puikiai tiks ąžuolas, bukas, kaštonas, riešutmedis, beržas ar drebulė.

Dujiniame židinyje ugnis palaikoma dujų, dažniausiai metano ar suskystinto propan-butano, padavimu. Tokio židinio įrengimui būtina tiesti vamzdžius, kas daroma tik gavus specialų leidimą.

Dujinio židinio liepsna neteikia tokio estetinio pasitenkinimo kaip degančių malkų liepsna, bet iš esmės toks židinys beveik nenusileidžia kūrenamam medžiu.

Jeigu jūs neturite galimybės įrengti kamino, bet norite mėgautis gyvos ugnies liepsna, galima įrengti biožidinį. Jame naudojamas ekologiškai švarus kuras, kurio degimas vyksta be dūmų ir suodžių. Beje, būtent biožidinys puikus variantas miesto butui.

Didelį populiarumą pastaruoju metu išsikovojo dekoratyvūs elektros židiniai. Juose ugnis tik imituojama, tai tiesiog paprasti šildytuvai. Šis įrenginys gana kompaktiškas, jį galima įrengti bet kur, ir kainuoja jis nebrangiai. Tokio židinio nereikia įžiebti, tereikia paspausti mygtuką. Jeigu jūs norite paįvairinti savo interjerą ir jums pakanka tik ugnies iliuzijos, rinkitės šį variantą.

Židinys ir interjero stilius

Projektuojant židinį, pirmiausia reikia apsispręsti dėl jo vietos, ir, atitinkamai, dėl pakuros išmatavimo, formos, vietos ir tipo. Ne mažiau svarbios medžiagos, iš kurių jis bus padarytas.

Kur bebūtų židinys, jis visuomet yra pagrindinis patalpos akcentas, prasminis ir vizualinis centras. Todėl jo padėtis ir dizainas negali būti parenkamas atsitiktinai.

Židinys apibrėžia patalpos stilių, todėl apgalvojant naują kambario dizainą reikėtų pradėti būtent nuo jo, o visa kita lipdyti aplinkui.

Tačiau tuo atveju jei interjeras  jau sudėliotas, ypatingai svarbu, kad židinys ne tik atitiktų jo stilių, bet ir pabrėžtų jį, surinkdamas į visumą visus kambario apipavidalinimo elementus.

Židinys - stipriai veikianti priemonė. Jei įrengsite židinį, turintį tam tikrą, ryškiai išreikštą stilių eklektiškame interjere, pasikeis ir pats interjeras - jis įgaus to paties stiliaus bruožų.

Pavyzdžiui, židinys, sukurtas santūriu ir griežtu klasikiniu stiliumi, derės prie to paties klasicizmo, tiek prie moderno, kantri, viktoriškojo, viduržemiško ir prancūziško stilių.

Gausiai papuoštas, "rūmų" židinys puikiai derės prie baroko, rokoko, ampyro stilių. Autoriniai židiniai iš akmens, originalios formos ir didelių išmatavimų, pabrėš tokius interjero stilius kaip romantika, gotika, eko, brutalizmas.

Minimalistiniai, originalios formos židiniai, apipavidalinti metalu ar įvairiomis šiuolaikinėmis detalėmis, užbaigia techno, minimalizmo, hi-tech interjerų stilizaciją.

Tuo tarpu elegantiški, paprasto apipavidalinimo židiniai, turintys minimalų kiekį detalių, tiks absoliučiai visiems interjerams.

Židinio dekoras

Net patį paprasčiausią židinį galima paversti meno kūriniu.

Įrengiant židinį "nuo nulio", lengva jam suteikti tiek stiliaus elementų, kiek būtina, ir realizuoti drąsiausias dekoravimo idėjas. Kalbant apie jau užbaigtus židinius, jų išorė būna lakoniškesnė, universalesnė, juos paprasčiau "įrašyti" į interjerą. Jie turi minimalų detalių skaičių, o tai sutekia daug erdvės fantazijai. Juos gana paprasta stilizuoti, padarius gražią apdailą, pridėjus dekoratyvių smulkmenų, panaudojus įvairią dekoravimo techniką. Be to, galima įsigyti tik techninę dalį, židinio pagrindą, o apipavidalinimą atlikti patiems.

Židinį ir sieną, prie kurios jis stovės, galima nudažyti ta pačia ryškia spalva ir tokiu būdu vizualiai jį išskirti. Židinį galima apipavidalinti akmenimis, mozaika, plytelėms, išpiešti sieną, kurioje jis įrengtas, ar padaryti faktūrinį tinką, į kurį įspausti keramikines ar metalines figūrėles.

Galima padaryti orginalią židinio lentynėlę ir ant jos išstatyti įvairius dekoro elementus. Virš židinio portalo galima pakabinti piešinius, veidrodį, o ir patį židinį galima apipavidalinti kaip veidrodį ar piešinį - įdedant jį į puošnius rėmus.

Iš plytelių ar akmenų galima padaryti apygrindą ant grindų prie židinio. Židinio stilių gali pabrėžti dekoratyvios grotelės, malkų pintinė, ant grindų prie židinio išstatytos figūrėlės, vazos, dekoratyvūs papuošimai ir netgi gražūs akmenys.

Židinio vietos taisyklės

Renkantis židinį būtina įvertinti ne tik patalpos ir pačio ugnies šaltinio stilių, bet ir jo vietą.

Jei kambarys erdvus, židinį geriau įrengti centre ar pertvaroje, skirtoje erdvės zonavimui. Geriausia jį įrengti sienoje, į kurią krenta žvilgsnis įėjus į patalpą.

Vis dėlto čia yra niuansas: jei kambarys šiltas ir yra saulėtoje pusėje, židinys įrengiamas kampe, kadangi tai šilumos simbolis, ir, jeigu patalpai jos nereikia, geriau nesukurti pertekliaus. Erdviose patalpose geriau planuoti didelius ar vidutinio dydžio židinius.

Jeigu erdvė maža, židinys pristatomas prie sienos ar kampe. Šiuolaikinio dizaino modeliai iš išorės nėra masyvūs, neužima daug erdvės, todėl gali būti statomi ir centre.Tai ypač svarbu, jei kambarys yra šiaurinėje pusėje, kurioje didžiąją dalį dienos karaliauja šešėlis.

Mažos erdvės turi savų ypatumų: joms tinka arba maži židinių modeliai arba... labai dideli, tik ne masyvūs: pavyzdžiui, židinys-kolona ar didelis pakabinamas židinys-vamzdis.

Ir paskutinis patarimas. Savarankiškai židinio geriau neįrenginėti - tai pernelyg sudėtingas "mechanizmas". Jis turi ne tik puikiai funkcionuoti, bet ir būti saugus. Įrengti jau padarytą ar pastatyti autorinį židinį gali tik specialistai. Židinys pagal užsakymą gaminamas "nuo nulio", o jau padarytas įdedamas patalpos interjere reikiamoje vietoje.

Židinys pagal feng-šui

Parenkant vietą židiniui, reikėtų įvertinti ne tik patalpos išmatavimus, bet ir taisyklingą jo padėtį pagal feng-šui.

Židinys atstovauja ugnies stichijai, todėl jį geriausia statyti namų pietuose, pietvakariuose ar šiaurės rytuose. Nereikėtų židinio (taip pat kaip ir virtuvės) įrengti vakaruose, kad būtų išvengta alergijos ar peršalimo ligų, ypač jei namuose yra vaikų, kurie dažnai serga. Šiaurės vakarai taip pat netinka židiniui: pastebėta, kad atvira ugnis šiame namo sektoriuje silpnina šeimos galvos pozicijas.

Pasistenkite židiniui rasti vietą prie vidinės, o ne išorinės namo sienos. Pastatydami židinį prie vidinės sienos, sumažinsite negatyvias atsitiktinės klaidos pasėkmes.

Jei jaudinatės dėl savo sveikatos, planuokite lovos padėtį miegamajame taip, kad ji nestovėtų greta židinio ar kamino. Į tai ypač reikia atkreipti dėmesį jei kenčiate nuo galvos skausmo, jeigu sergate sąnarių ar širdies ligomis.

http://tvoydom.info/archives/981